İMALAT YÖNTEMLERİ

İMALAT YÖNTEMLERİ
İMALAT NEDİR?
İngilizce ”manufacturing” anlamında olan imalat, bir ham maddeyi veya yarı mamülü işleyerek bir sanayi ürünü veya bir mal üretme işlemlerinin bütününe denir.
İmalat teknolojisinin temel amacı tasarlanan ürünlerin en düşük maliyetle, en iyi kalitede ve en verimli yöntemle elde edilmesidir.
İmalat yöntemlerinin temel prensibi ise ham maddeye ya da yarı mamüle şekil vermektedir.

Şekil-1: Ham madde

Şekil-2: Kompleks madde

Şekil-3: İşlenen madde

İMALAT YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Başlıca imalat yöntemleri iki türdedir:

 1. TALAŞSIZ İMALAT YÖNTEMLERİ: En önemli durum işlenecek yada üretimi yapılacak maddenin mevcut kütlesinin korunduğu üretim yöntemidir ve beş farklı yöntem kullanılır.
  1. Döküm: Ana maddeyi ergiterek istenen geometrideki kalıplar içerisine yerleştirip soğutulması esasına dayanır. Ekonomiktir ve tek seferde çok fazla sayıda ürün elde edinebilinir.
  2. Plastik Şekil Verme: Temel yöntem malzemelerin plastik deformasyonu (Plastik Deformasyon:Çeşitli iç ve dış kuvvetlerin etkisi ile bir cismin birim şekil değiştirmesi, şekil bozukluğu, orijinal şeklinden başkalaşmaya uğramasına denir) sonucu şekil verme işlemidir.
   Kalıp veya zımba kullanılarak istenen geometri elde edilir.

   1. Kütle şekillendirme alt yöntemleri;
    *Haddeleme,
    *Dövme,
    *Ekstrüzyon,
    *Tel çekme,
    *Çubuk çekme
   2. Sac şekillendirme alt yöntemleri;
    *Bükme,
    *Kesme,
    *Derin çekme
  3. Toz Metalurjisi:
   Metal ve metal alaşım tozlarının önce basınç ile kalıp geometrisine getirilip sıkıştırılması ve ardından mevcut olan tozların ergime sıcaklığına getirilerek (sinterleme) mekanik özellikleri yüksek malzemeler elde etme işlemidir.
  4. Hızlı Prototipleme: Bilgisayarda hazırlanan üç boyutlu CAD çizimlerinden direkt olarak elle tutulur fiziksel modeller elde etmemizi sağlayan imalat teknolojisidir.

   Şekil-4: Hızlı prototipleme örnekleri-1

   Şekil-5: Hızlı prototipleme örnekleri-2

  5. Kaynakla Birleştirme: Kaynak yöntemleriyle aynı ya da farklı cins malzemelerin ısı yada basınç ile birleştirilmesi sağlanır.
   Kaynak robotları ile otomasyonun sağlandığı durumlar hariç, kalifiye(nitelikli) işçilik önemlidir. Kaynak robotları ile otomasyonun sağlandığı durumlar hariç, kalifiye işçilik önemlidir.
 2. TALAŞLI İMALAT YÖNTEMLERİ: Tasarlanmış bir iş parçasının standartlara(ISO,TSE gibi) uygun olarak projelendirilmiş teknik resim vasıtasıyla, parça üzerinden farklı şekil ve büyüklüklerde talaş kaldırılarak istenen geometrik şekli verme işlemleridir.İşlenecek maddenin mevcut kütlesi korunamaz. Çünkü madde yüzeyinden talaş(parça) kaldırma işlemi esaslıdır.

TALAŞ(CHIP): İş parçasının işlem boyunca yüzeyinden kopan parçalara denir.

Şekil-6: chip of material

Şekil-7: chip of magnezium

Talaşlı imalat yöntemleri:

 • Tornalama
 • Frezeleme
 • Matkap
 • Planyalama
 • Vargelleme
 • Taşlama
Talaşlı imalat yöntemlerini diğer yazılarımda tek tek ele alacağız arkadaşlar.
Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, soru ve önerileriniz için yorumda bulunabilirsiniz. Herkese iyi günler dilerim.
Yazar: Koray KARŞILAYAN

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir